Leczenie internistyczne
-
Przychodnia Weterynaryjna DoVet
-
Profilaktyka i leczenie
Do zabiegów profilaktycznych zaliczamy szczepienia zwierząt, odrobaczanie, zabezpieczanie przeciwko pchłom i kleszczom oraz konieczne badania dodatkowe.
Interna to najszerszy z działów medycyny nie tylko zwierząt, ale również człowieka. Znajdziemy w nim zarówno leczenie chorób przewodu pokarmowego, układu krążenia i oddechowego, układu moczowego jak i całą endokrynologię, a także choroby nowotworowe.
Jednym z najczęstszych problemów naszych pacjentów są objawy ze strony przewodu pokarmowego, takie jak biegunki i wymioty. To powszechne symptomy, towarzyszące bardzo wielu schorzeniom. Aby ocenić, co jest przyczyną wystąpienia tych objawów, musimy wykonać szereg badań diagnostycznych od oglądania i omacywanie zwierzęcia, przez badania krwi aż do badań obrazowych. U zwierząt biegunki i wymioty, są dużo bardziej niebezpieczne niż u ludzi, bo mogą szybko powodować odwodnienie organizmu, a nawet śmierć. Te objawy spotykamy na przykład w przebiegu chorób wirusowych i bakteryjnych
Drugim najczęściej chorującym układem jest układ oddechowy. Podobnie jak u ludzi przeziębienia przebiegają z podwyższoną temperaturą, bólem gardła, niechęcią do jedzenia oraz kaszlem. U zwierząt w tym przypadku zwykle włączamy leczenie antybiotykowe, ponieważ przebieg choroby jest dużo bardziej dynamiczny i niegroźne z pozoru zapalenie gardła, może się szybko przerodzić w poważne zapalenie oskrzeli albo nawet płuc. Kaszel u psów może być też manifestacją chorób serca, szczególnie u starszych pacjentów.
Choroby układu moczowego częściej dotyczą kotów niż psów. Pacjenci obu gatunków mogą cierpieć na choroby górnych (nerki) i dolnych (pęcherz, moczowody) dróg moczowych. Choroby górnych dróg moczowych mogą mieć związek z równolegle przebiegającymi chorobami układu krążenia lub z zatruciami, czy też zaburzeniami gospodarki wodno-elektrolitowej. Choroby nerek są postępujące i nie dysponujemy na razie skutecznymi środkami do walki z nimi. Nerki dają znać o swojej chorobie bardzo późno, kiedy działa już tylko 2/3 jednej nerki. W przypadku zwierząt predysponowanych i starszych zalecane jest wykonywanie profilaktycznych badań krwi, aby jak najwcześniej wykryć chorobę.
Endokrynologia to dynamicznie rozwijająca się dziedzina w weterynarii. Coraz częściej diagnozujemy nadczynność i niedoczynność tarczycy, nadczynność kory nadnerczy czy cukrzycę. Od kilku lat coraz lepiej poznajemy te choroby, uczymy się je diagnozować oraz leczyć. Na szczęście coraz częściej osiągamy sukces w terapii i udaje nam się przywrócić dobre samopoczucie pacjenta.